Analityka|Bez kategorii


Jak rozszyfrować źródło Direct w Google Analytics?

Ruch direct w Google Analytics jest często rozumiany jako jedynie ruch pochodzący z bezpośrednich wejść poprzez wpisanie nazwy domeny w przeglądarkę lub kliknięcie w zapisaną zakładkę.

Jak rozszyfrować źródło Direct w Google Analytics?

Ruch direct w Google Analytics jest często rozumiany jako jedynie ruch pochodzący z bezpośrednich wejść poprzez wpisanie nazwy domeny w przeglądarkę lub kliknięcie w zapisaną zakładkę. W rzeczywistości jest to tylko część prawdy i warto się zastanowić jak można taki ruch odszyfrować, żeby dopracować na nasze analizy. Oficjalny schemat agregacji ruchu w Google Analytics opisany jest tutaj. Jak PragmaticBOX pozwala rozwiązywać najpopularniejsze przyczyny agregowania ruchu pod źródło Direct?

Błędy w parametrach UTM i ich brak

PragmaticBox rozpoznaje dowolne parametry przekazywane przez systemy analityczne i reklamowe. Nawet w przypadku błędów lub braków w przekazaniu parametrów UTM, jesteśmy w stanie odpowiednio przyporządkować ruch. Na przykład kiedy został przekazany tylko parametr affiliate_ID, identyfikujemy ruch i oznaczamy go jako afiliacja.

Non-Web Documents

Ruch z dokumentów takich jak PDF, PowerPoint czy Word, a także z klientów pocztowych stanowi spory udział w ruchu Direct w biznesach B2B. Praca działu handlowego z marketingiem w tym obszarze mocno się zazębia. Jako rozwiązanie tworzymy na platformie PragmaticBOX konta dla działu sprzedaży gdzie mogą pobrać personalizowane linki identyfikujące daną osobę. Linki następnie dodawane są do materiałów dodatkowych i maili w celu identyfikacji ruchu z ich działań na ścieżce użytkownika. Pozwala to pogłębić analizę wpływu marketingu na działania handlowe.

Ruch wewnętrzny

Im więcej pracowników tym takiego ruchu uznawanego jako Direct będzie więcej. Rozwiązaniem w tym przypadku może być wskazanie konkretnych IP do oznaczenia jak ruch wewnętrzny. Prośba do wszystkich pracowników od dodanie zakładki w przeglądarce z odpowiednim parametrem i zalecenie wchodzenia przez tą zakładkę na stronę firmową.

Kampanie Offline

Wzmożony ruch Direct możemy skorelować z prowadzonymi działaniami w TV czy Radiu. PragmaticBOX dzięki połączeniu danych na temat prowadzonych kampanii i dokładnymi informacjami o czasie interakcji użytkownika jest w stanie połączyć wpływ kampanii prowadzonych w offline. Dodatkowo oznaczyć takie interakcje na ścieżce użytkownika w celu sprawdzenia wpływu tych kampanii i zaangażowania w online.

Pętle przekierowań

Stosowanie zbyt dużej liczby systemów mierzących prowadzi do gubienia parametrów oznaczających źródło i rozjazdów pomiędzy poszczególnymi systemami. Platforma PragmaticBox zawiera również moduł zarządzania kampaniami co pozwala mierzyć i rozliczać kampanie i mierzyć web analitykę w jednej platformie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości poprawienia analiz poszczególnych źródeł ruchu skontaktuj się z naszymi ekspertami.